Celem zajęć adaptacyjnych jest zapoznanie dzieci i rodziców z naszą placówką. Są to spotkania, w trakcie których dzieci biorą czynny udział w różnych formach aktywności, zawierających wszelkie elementy zabaw ogólnorozwojowych. Oswajają się z nowymi koleżankami i kolegami, z opiekunkami oraz z nowym otoczeniem. Zajęcia adaptacyjne pozwalają dziecku szybciej zaakceptować nowe miejsce i mniej boleśnie przeżyć rozłąkę z domem rodzinnym i najbliższymi.

 

 

Zajęcia adaptacyjne są bezpłatne i  przeprowadzane są w III etapach:

  1. Dziecko pierwszego dnia uczestniczy w zajęciach oraz zabawach  z rodzicem lub opiekunem od godz. 9.00 do godziny 11.00
  2. Drugiego dnia rodzic staje się obserwatorem pracy dziecka w grupie  oraz uczestniczy w zajęciach i zabawach w godzinach 9.00 – 10.00, po czym dziecko uczestniczy w zabawach samodzielnie (bez rodzica) do godziny 11.00
  3. W ostatnim dniu adaptacji  dziecko uczestniczy w zajęciach samodzielnie (bez rodzica) od godziny 9.00 do godziny 11.

 

 

Rady dla rodziców:

Kilka wskazówek dla rodziców jak można pomóc maluszkowi przejść okres adaptacyjny w żłobku.

 

1.     Pozwól dziecku zabrać ze soba część swojego świata, np. ulubioną zabawke.

2.     Nie przeciągaj pożegnania.

3.     Jeżeli dziecko przy pożegnaniu płacze postaraj się, żeby przez kilka pierwszych dni odprowadzał je do żłobka tato.

4.     Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem, twój niepokój może udzielić się dziecku.

5.     Kontroluj co mówisz, nie krytykuj żłobka i nie mów negatywnie o opiekunach w obecności dziecka, buduj w dziecku pozytywne wrażenie i nastawienie.

6.     Zawsze dotrzymuj słowa. Dziecko nie ma pojęcia czasu, ale kojarzy fakty ze zdarzeniem, np. mama zawsze przychodzi po dziecko po obiedzie.

7.     Postaraj się ujednolicić plan dnia w domu z planem dnia w żłobku.

8.     Zanim jeszcze pójdzie do żłobka dostarcz dziecku doświadczeń zostawania z inną dorosłą osobą niż najbliżsi i stopniowo wydłużaj ten czas.

9.  Zapewnij dziecku wygodny ubiór, nie krępujący ruchów i łatwy do ściągania lub przewijania.

10.  Pamiętaj i wierz w to, że z każdym dniem będzie tylko lepiej :)